Către: dl. Costel Alexe, Ministrul Mediului
Petiție
Cei mai mulți cetățeni din România nu știu nici că trebuie să sorteze gunoiul acasă, nici cum să-l sorteze.
De aceea, cerem Ministerului Mediului să producă un spot de interes public care să explice colectarea separată a deșeurilor. Mai apoi, Ministerul Mediului trebuie să propună acest spot Consiliului Național al Audio-Vizualului, pentru a fi difuzat gratuit și permanent la radio și tv.
La fel cum știm sintagma „consumul excesiv de sare, zahăr și grăsimi dăunează grav sănătății” ar trebui să știm și că galben este pentru plastic/metal, albastru este pentru hârtie/carton și verde este pentru sticlă.
Dacă și tu crezi că avem nevoie de un spot de interes public pentru colectarea separată a deșeurilor, semnează acum petiția!
De ce este important?
Majoritatea oamenilor nu știu că trebuie să colecteze separat gunoiul, nici cum să o facă și nici care sunt urmările dacă nu o fac. În 2020, România ar trebui atingă o țintă de 50% de reciclare a deșeurilor [1]. Dacă nu îndeplinește ținta, România va plăti amenzi din buzunarul cetățenilor. Acum, reușim să reciclăm doar 14% din ce aruncăm la coș.
Pentru cei mai mulți, televizorul sau radioul sunt încă principalele medii de informare. Pentru a crește gradul de reciclare, este nevoie ca cetățenii să fie expuși în mod repetat la mesaje despre colectarea separată a deșeurilor.
Refuzul de colecta gunoiul separat dăunează grav sănătății cetățenilor și mediului înconjurător.
[1] Prin Directiva Europeană privind Gestionarea Deșeurilor impusă de UE începând cu 2020.
Donează 3,5% din impozit până la 25 mai
Donează prin Paypal
Donează prin direct debit
Donează prin virament bancar